Vyhledávání

Kontakt

Hombre333

Nokia :-)

hombre333@seznam.cz

Futaba FF-10 T10C - CAMPAC 128k

23.02.2017 13:42

 

Začátkem roku 2017 jsem si pořídil vysílač Futaba T10CP (FF-10). Má šachtu na výměnné VF moduly, takže ji mohu používat s různými systémy. Kromě jiného má také možnost rozšíření vnitřní paměti (15 modelů) pomocí modulů CAMPac. A jelikož paměti není nikdy dost, zkoumal jsem, jak základní paměť co nejvíce a co nejlevněji rošířit. 

1.) CAMPAC 16k

Je to nejsnazší způsob, jak paměť vysílače rozšířit, ale přidá prostor pouze pro další 4 modely a to není mnoho. Chtělo by to více :-) Jedná se vlastně o sériovou paměť 24C16 (24LC16), připojenou přes sběrnici I2C k vysílači. Návodů na CAMPAC 16k je na internetu hodně a nemá cenu to zde nějak rozebírat. Jeden sympatický návod je například zde: www.ledametrix.com/gcs/clonepac.htm

2.) CAMPAC 64k

Tam už je to, co se týče modelů přidaných do paměti, lepší. CAMPAC 64k přidá do paměti vysílače Futaba T10C dalších 16 paměťových pozic. A to už je opravdu slušné. :-) Stavba takového paměťového modulu už ale není tak triviální, jako v případě 16k. Bohužel nestačí jen připojit k vysílači větší paměť a doufat, že to bude fungovat. Sériová paměť 24C64 (24LC64) totiž používá k adresování paměťového prostoru 2 bajty, na rozdíl od 24C16 (24LC16), která si vystačí s jedním bajtem. Je potřeba použít mikrokontrolér, který a) "řekne" vysílači, že je připojený modul 64k, b) bude převádět komunikační protokol Futaby na protokol sériové paměti a zpět. A tam už se jaksi člověk v těch nulách a jedničkách musí vyznat, aby to fungovalo. Pro "obyčejného smrtelníka" - kutila už pak stačí, že si to "zapojí" podle nějakého návodu, který někdo šikovnější vytvořil (a hlavně naprogramoval, takže je potřeba mít naprogramovaný mikrokontrolér). Našel jsem jedinou konstrukci, která byla k dispozici i s programem pro mikrokontrolér (PIC12F675). Nachází se na těchto stránkách: https://lichtenberger.s.free.fr/CampacSL.htm Sám jsem ji vyzkoušel na své T10CP a funguje jak s pamětí 64k, tak i s pamětí 512k. S pamětí 512k je k dispozici celkem 8 přepínatelných bank 64k, takže 8x16 modelů, což je 128 modelů a to už je mazec. :-) 

Pokud vám bude stačit paměť 64k = 16 modelů, není co řešit. Modul se tváří jako CAMPAC 64k Pokud však budete chtít využít ccelou paměť 512k = 128 modelů, budete muset přepínat mezi jednotlivými bankami po 64k (16 ti modelech). A jak se to přepínání vlastně provádí?  Při zapnutí vysílače podržíte krátce stisknuté tlačítko modulu a ten přepne na další banku. :-) Po přepnutí banky vám začne modul dokolečka odblikávat pořadí aktuálně přepnuté banky. Abyste tuto banku mohli začít používat, je potřeba ještě vypnout a zapnout vysílač. 

Má to jedno malinké ale. Při zapnutí vysílač vždy provádí kontrolu, zda je připojený paměťový modul a  jak velký. Takže pokud při zapnutí vysílače máte stisknuté tlačítko modulu, abyste přepli banku, modul v té době nekomunikuje s vysílačem a ten si myslí, že žádný paměťový modul není připojený. Musíte tedy po přepnutí banky znovu vypnout a zapnout vysílač, aby byl modul rozpoznán. A teď to malé ale: Pokud jste předtím, než jste začali měnit banku, měli zvolený model z paměťového modulu, začne vysílač řvát, že žádný modul vložený není, přestože naposledy tam byl a on z něj měl načtený model. Není to sice žádná tragédie, nic se nestane, nic se nesmaže, ale trochu to otravuje. Doporučuji před změnou banky vybrat ve vysílači model z paměti vysílače, pak přepnout banku a potom teprve vybrat model z nově přepnuté banky. Číslo aktuální nastavené banky se dá kdykoliv za provozu zjistit stiskem tlačítka a modul vám odbliká pořadí aktuální banky. 

3.) CAMPAC 128k

Nenašel jsem nikde na netu návod na vlastní výrobu CAMPAC modulu 128k a domnívám se, že to asi ani nikdo nezkoušel. Jediné, co jsem zjistil, bylo to, že moduly 128k jsou určené pouze pro vysílače Futaba T10Cx!!! (FF-10) Vysílač mám, modul 64k (z odkazu výše) taky. Ještě mám logický analyzátor a tak jsem zkoumal, jak vysílač komunikuje s modulem 16k a s modulem 64k. A na něco jsem přišel :-))) 
 
A ejhle - ono to funguje!!! A je to jenodušší, než jsem čekal :-)
 
Vysílač "moji novou paměť" 128k rozpoznal:
 
A po inicializaci je připraven ji používat:
 
Vše proběhlo korektně a funguje to bez nejmenších problémů :-)
Nyní mám ve vysílači k dispoizici 15 + 33 = 48 paměťových pozic!
 
Má někdo zájem? Nebo už je pozdě? Já vím, chtělo to o 10 let dřív. Jenže to jsem ji ještě neměl.  Ale pořád lepší pozdě, nežli později.
 
A jak to vlastně funguje? Překvapivě jednoduše. Tento modul je funkčně stejně jednoduchý jako modul 16k jen s tím rozdílem, že je použit i poslední pin připojovacího konektoru. Ten byl až doposud vždy nezapojený. My na něj přivedeme přes odpor 10k napětí +5V. Vysílač po zapnutí testuje, zda je na tomto pinu logická 1 (běžně je tam 0), pokud ano, otestuje přítomnost paměti 128k. Přesněji řečeno, pokusí se přečíst první 4 bajty z paměti 24LC128. A pokud paměť korektně komunikuje, je hotovo! Skvělé je, že vysílač s pamětí komunikuje jejím standardním protokolem, takže není potřeba žádný převodník. Podle toho, že paměť komunikuje, vysílač pozná, že je skutečně vložena. Podle hodnot prvních čtyř bajtů pozná, zda je paměť inicializovaná. Pokud ne, zeptá se a provede její inicializaci. Pak už je paměť připravena k použití. A jelikož jeden obrázek vydá za tisíc slov, následují obrázky. :-)
 
 
A v provedení SMD to vypadá takto:
 
 
Měřítka obrázků plošných spojů nejsou ideální, takže buďto při tisku experimentujte se zvětšením/zmenšením, nebo to nakreslete od ruky. Vzhledem k jednoduchosti zapojení by s tím neměl být žádný problém. Vnější rozměry plošného spoje jsou 29 x 22 mm. Kdyby se někomu chtělo vytvořit návrh DPS v Eaglu nebo jiném programu a podělit se s ostatními, rád to tady zveřejním :-)
 
Paměť lze použít kteroukoliv z těchto: 24C128, 24C256, 24C512, 24LC128, 24LC256, 24LC512. Modul bude mít vždy kapacitu "jen" 128k. Případný zbytek paměti zůstane nevyužitý. 
Dudinková lišta, kterou se modul připojuje do vysílače musí mít rozteč 2mm! Dutinková lišta se vždy pájí přímo na plošný spoj a modul se vždy vkládá do vysílače konektorem (dutinkovou lištou) dopředu směrem k anténě! Samozřejmě při vypnutém vysílači!!!
 
 
Veškeré potřebné součátky:
- 1x sériová paměť 24LC128
- kousek cuprextitu
 
...by neměl být problém sehnat v prodejně s elektronickými součástkami. Pokud neuspějete lze se poohlédnout ve světě.
 
Doufám, že jsem potěšil majitele vysílačů Futaba T10 (FF-10) a že modul bude používat co možná nejvíce modelářů. :-)
 
Zříkám se samozřejmě odpovědnosti za škody způsobené neodbornou manipulací s modulem a vysílačem. Vše děláte na vlastní riziko. Pokud tomu někdo nerozumí, ať raději požádá někoho zkušenějšího, nebo se alespoň zeptá, pokud si není něčím jistý!
 
Letu zdar!

Diskusní téma: Futaba FF-10 T10C - CAMPAC 128k

Datum: 29.11.2017

Vložil: Karel Mudra

Titulek: funguje i s jinými typy?

Zdravím,

nebyla tato paměť testována nebo zkoušena i s jinými typy rádií? Konkrétně mám FC28 V3, která má "enormní" nároky na paměťový prostor ( 16K/model).

Dík.

Karel

Datum: 15.12.2017

Vložil: Hombre333

Titulek: Re: funguje i s jinými typy?

Nebyla a asi to ani nemá cenu zkoušet.
Strýček Google říká: High capacity 128K Campac designed for use with Futaba's new 10C radio. Takže podle mě pouze Futaba 10.

Jediné řešení bych viděl v použití modulu 64k, nebo 8x64k. Zmiňuji se o něm v článku a funguje. Bohužel je na výrobu složitější než modul 128k.

Hombre333